Przewodnik turystyczny i opinie
Blog > Komentarze do wpisu
Kością w gardle

Właśnie przewróciłam ostatnie kartki powieści Radki Denemarkovej "Pieniądze od Hitlera"... Książki mocnej, przejmującej, wstrząsającej, nie pozostawiającej czytelnika obojętnym.

Akcja początkowo odgrywa się w 1945 roku, kiedy to Gita Lauschmann powraca stamtąd - z obozu koncentarcyjnego do domu. Ale domu już nie ma, choć na kołku wisi kapelusz ojca, niegdyś szanowanego obywatela, poważanego gospodarza, dajacego pracę i radę niemal całej wsi, teraz największego wroga - żydowskiego Niemca. Gita, ponownie jak wielu czechosłowackich obywateli o żydowsko-niemieckich korzeniach przeżywa gehennę poniżenia, odrzucenia i nienawiści. Brutalnie pobita, pozostawiona sama sobie, przeżywa tylko dzięki pomocy kobiety, która drżąc ze strachu o siebie i swe nienarodzone dziecko karmi Gitę rozmoczonym chlebem i wygania na siłę, by uniknęła śmierci z rąk nowych właścicieli jej rodzinnego domu.
Gita przeżywa swoje życie, na każdym kroku naznaczone cierpieniem. Po latach, w 2005 roku, powraca do rodzinnej posiadłości by szukać sprawiedliwości i zadośćuczynienia. Chce rehabilitacji swojego ojca i prawdy, jednak jej pojawienie się we wsi wywołuje lawinę emocji i zdarzeń. Każdy mieszkaniec wsi nosi w sobie piętno przemocy, strachu, nienawiści i litości. Nic nie jest biało-czarne, nie ma jednej prawdy, krzywd nie da się naprawić, zadośćuczynienia nie będzie.
Książka, na zaledwie dwustu paru stronach niesie ogromny ładunek emocjonalny. Język powieści - suchy i dosadny, niemal "reporterski", jeszcze bardziej potęguje te emocje.

Na okładce wydawca przytoczył fragment wypowiedzi autorki dla tygodnika "A2".  
...współczesna literatura nie dostrzega trupów, które naród czeski ukrywa w szafie. Gdybyśmy ten pięknie zdobiony mebel otworzyli, to przywaliłby nas wszystkich. A ja dokładnie im się przyglądam i przymierzam je do ludzkich losów. (...) Nie chcę, żeby moje książki były deserem po kolacji. Chcę, żeby stanęły kością w gardle.

Bardzo dobra literatura, szczerze polecam.

Powieść była zakwalifikowana do pólfinału tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Radka Denemarková, Pieniądze od Hitlera. Przekł. Tomasz Timingeriu, współpraca Olga Czernikow. Wrocław, Oficyna Wydawnicza ATUT, 2008.

środa, 28 października 2009, l_bird
Tagi: książki

Polecane wpisy