Tagi
Przewodnik turystyczny i opinie
Kategorie: Wszystkie | Film | Kuchnia | Literatura | Miejsca | Muzyka | Praga | Varia
RSS
środa, 28 marca 2012
Ciążenie powszechne

Czyż klubokawiarnia Grawitacja nie jest najlepszym miejscem na akcję pt. "Polsko-czeskie przyciąganie"?

wtorek, 06 marca 2012
Litery w wielkim (i mniejszym) mieście

Tyle liter w mieście! Nazwy ulic, placów i stacji metra, numery budynków, tablice informacyjne, drogowskazy, szyldy muzeów, banków i sklepów, plakaty, krzyczące reklamy… Prawdziwy gąszcz krojów, stylów, kolorów i kształtów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Osobnym tematem jest system informacji miejskiej – oznakowanie ulic, placów i skwerów, budynków użyteczności publicznej, tablice informacyjne, plany, drogowskazy. Dobrze zaprojektowane – ułatwiają komunikację, pozwalają „znaleźć się” nie tylko turystom, czy przyjezdnym, ale też mieszkańcom, poprawiają komfort życia i wizerunek miasta, podnoszą poziom bezpieczeństwa. Są miasta, takie jak Praga, które zawdzięczają swój niepowtarzalny charakter m.in. tablicom z nazwami i numerami ulic. W Pradze masowo są sprzedawane pamiątki turystyczne – wszelkiego rodzaju gadżety w kształcie czerwonych tabliczek z nazwą ulicy i oznaczeniem dzielnicy miasta.

Forma obecnych praskich znaków ulicznych ukształtowała się w XIX w., kiedy to władze miasta postanowiły ujednolicić wygląd przestrzeni publicznej. Większość tablic wykonano w latach 1970-1990. Do niedawna białe litery malowano ręcznie przy pomocy szablonów. Zmechanizowana produkcja tablic pozwoliła na ułatwienie pracy, ale jednocześnie fatalnie wpłynęła na kształt liter. Poszczególne warsztaty wytwarzające tablice nie wahały się przed zmienianiem wyglądu znaków w zależności od długości napisu. I tak litery były zwężane, poszerzane i zniekształcane. W rezultacie można spotkać tablice, na których napisy różnią się między sobą stopniem i krojem pisma a nawet organizacją informacji. W 2009 r. w pracowni projektowania pism i typografii Akademii Sztuk Pięknych, Architektury i Projektowania w Pradze (VŠUP) pod kierunkiem Filipa Blažka grupa studentów stworzyła kompleksowy projekt oznaczenia ulic i domów w mieście. Analizując temat projektanci doszli do wniosku, że niedbałe oznaczenie ulic to problem całych Czech, zaproponowali więc zastosowanie jednolitego uniwersalnego systemu w skali całego kraju. Jednak wdrożenie projektu do zastosowania wymaga czasu i dobrej woli, a i tak nie wiadomo czy dojdzie do skutku.

 

Praga

 

Brno

 

Jindřichův Hradec

 

Mikulov

 

Telč

 

České Budějovice

 

Z Pragi na razie jedna tablica, ale już za chwilę będzie ich więcej. Bo mają swój urok :)

 

Informacje o praskich tablicach z nazwami ulic: Oznaczenia uliczne w Pradze / Filip Blažek, tł. Jerzy Dźwigała. W: 2+3D nr 39 II/2011